SCOPE - Program Stały ds. Praktyk Wakacyjnych

Jest o jeden ze starszych programów stałych działajacych w IFMSA. Program SCOPE umożliwia studentom wydziałów lekarskich wyjazd na miesięczne praktyki wakacyjne w wielu, często jakże egzotycznych zakątkach świata. W programie mogą uczestniczyć jedynie członkowie IFMSA.

Corocznie, w sierpniu odbywa się międzynarodowe spotkanie IFMSA (General Assembly), na którym poszczególne państwa podpisują ze sobą kontrakty na wymianę studentów w kolejnym roku akademickim. Większość podpisywanych kontraktów jest dwustronna. Obydwa kraje zobowiązują się do zorganizowania przyjeżdżającemu studentowi noclegów, wyżywienia, praktyki na oddziale oraz programu jego pobytu. Praktyki te trwają dla każdego studenta jeden miesiąc. Co roku podpisywanych jest około 300 dwustronnych kontraktów. W związku z faktem, że do IFMSA-Poland zgłasza się corocznie znacznie większa liczba chętnych studentów, którzy pragną uczestniczyć w wymianie IFMSA, niż możemy wysłać na wymianę, na każdej Wyższej Uczelni Medycznej organizowana jest kwalifikacja. Opiera się ona na Zasadach Kwalifikacji na Praktyki IFMSA. W kwalifikacji uwzględniamy: średnią ocen, ocenę z egzaminu językowego, udział w kołach naukowych, publikacje i inne prace naukowe, lecz przede wszystkim działalność w stowarzyszeniu, gdyż praktyki są organizowane właśnie dla jego członków. W ciągu ubiegłych dwóch lat studenci wyjechali do następujących krajów: Austria, Brazylia, Bułgaria, Dania, Egipt, Finlandia, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Portugalia, Macedonia, Norwegia, Niemcy, Rosja, Rumunia, Sudan, Szwajcaria, Szwecja, Słowacja, Słowenia, Tajwan, Turcja, USA, Węgry, Włochy.

W niektórych krajach praktyki przebiegają pod postacią Letnich Szkół. Studenci uczestniczą w wykładach i ćwiczeniach poświęconych danemu przedmiotowi, które są poszerzeniem wiadomości uzyskanych na uczelni w kraju.
Dofinansowane działania:
W ramach programu corocznie podpisywane są dwustronne umowy międzynarodowe. Kraje zobowiązują się do zorganizowania przyjeżdżającym studentom noclegów, wyżywienia, praktyki na oddziale oraz programu pobytu. Praktyki trwją jeden miesiąc. W niektórych krajach praktyki przebiegają pod postacią Letnich Szkół. Studenci uczestniczą w wykładach i ćwiczeniach poswięconych danemu przedmiotowi, które sa poszerzeniem wiadomosci uzyskanych na uczelni w kraju.

Podczas kwalifikacji brana jest pod uwagę przede wszystkim działalność w stowarzyszeniu IFMSA oraz: średnia ocen, ocena z egzaminu językowego, udział w kołach naukowych, publikacje i inne prace naukowe.

Stowarzyszenie ma swoje oddziały w następujących miastach: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin, Warszawa, Wrocław. Schemat ich adresów e-mailowych to: miasto@ifmsa.pl

Studenci biorący udział w wymianie mają prawo uczestniczyć w większości prac oddziału. Kwestia asystowania przy zabiegach i operacjach zależy w głównej mierze od lekarzy danego oddziału, gdyż w wielu krajach niedopuszczalna jest obecność studenta przy zabiegu. Studenci mają możliwość pogłębiania wiedzy z danego przedmiotu, wymiany doświadczeń z innymi studentami oraz lekarzami. Mają też okazję poznania innych poglądów i stosowanych metod leczenia oraz diagnostyki w innym kraju. Często też spotykają się z przypadkami, których nie mają możliwości obejrzeć w naszym kraju, np. z dziedziny chorób tropikalnych w krajach afrykańskich. Studenci obywają często praktykę na oddziale, który specjalizuje się w konkretnym temacie co daje okazję zapoznania się z najnowszymi badaniami z zakresu tego przedmiotu. Samodzielny wyjazd do innego kraju to często duże doświadczenie życiowe, a także sprawdzian umiejętności językowych. Jedną z zalet wyjazdu zagranicznego jest niewątpliwie nauka języka głównie angielskiego w zakresie ogólnym jak i medycznym. Poprzez udział w organizowanym programie socjalnym student poznaje kulturę, historię i atrakcje turystyczne kraju.

Komentarze
Polityka Prywatności